Parma i powrót do żywych

Rozpoczynamy podsumowanie minionego roku, a konkretniej wydarzeń, które mogły zostać (przez nas) pominięte lub niedocenione. Na pierwszy ogień idzie niesamowity powrót Parmy.

Degradacja i powrót

Parma, która w 2015 roku została zdegradowana do Serie D, by w 2018 roku wrócić do włoskiej elity! Degradacja była spowodowana długami. Brzmi znajomo… Tylko, że we włoskim klubie opiewały one na setki milionów Euro. W takiej sytuacji, nawet największy kambodżański inwestor Vanna Ly, nie byłby w stanie nic na to poradzić.  Warto wspomnieć o kapitanie zespołu, Alessandro Lucarellim, który obiecał, że powróci z klubem na szczyt i słowa dotrzymał. W wieku 40 lat, po awansie do Serie A zakończył piłkarską karierę. Gialloblu nie tracili czasu: sezon 2015/2016 to awans z Serie D do Serie C, 2016/17 dostali promocję do Serie B. Sezon 17/18 do już marsz do elity, marsz do miejsca, gdzie zespół należy, marsz do Serie A.

Trochę historii

Czemu twierdzę, że włoska ekstraklasa to miejsce Parmy? Historia za tym przemawia. W sezonie 98/99 parmeńska drużyna zdobywała Puchar UEFA, z takimi zawodnikami w składzie jak: Buffon, Veron, Cannavaro, Chiesa, Thuram czy Crespo. Całe lata 90 były dla klubu wspaniałe. Do pełnego szczęścia zabrakło tylko mistrzostwa Włoch. Wygrywali:

  • 2 razy Puchar UEFA (1995, 1998)
  • Puchar Zdobywców Pucharów (1993)
  •  Superpuchar Europy (1993)
  • 3 razy Puchar Włoch (1992, 1998, 1999)
  • Superpuchar Włoch (1999)

Powrót do teraźniejszości 

12 miejsce w lidze i tylko 7 punktów straty do 4 miejsca. Jest naprawdę nieźle! Przypomnę, że w tym sezonie wygrali na wyjeździe 1:0 z Interem i przegrali zaledwie 1:2 z Juve! Niesamowitą historią byłoby zakwalifikowanie się do Europejskich Pucharów. Ja kibicuję!

 

Uwielbiam takie historie w futobolu. W dzisiejszych czas zdarzają się one niestety coraz rzadziej. Mam ogromną nadzieję, że Parma osiągnie jeszcze coś wielkiego, bo moim skromny zdaniem naprawdę im się to należy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *