Matthijs de Ligt – przyszłość, która już nadeszła

Matthijs de Ligt to piłkarz, który mimo młodego wieku i niewielkiego doświadczenia zdążył zapisać się już na kartach historii m.in. Ligi Mistrzów jako najmłodszy kapitan fazy pucharowej.

Swoje pierwsze kroki stawiał w FC Abcoude w 2006, skąd trafił do AFC Ajax. Stopniowo piął się po szczeblach młodzieżowych drużyn zespołu z Amsterdamu. Z reprezentacją Holandii miał już styczność w kategorii wiekowej U-15, a od 2017 roku rozgrywa mecze w dorosłej drużynie narodowej. Zdążył rozegrać 17 spotkań i zaliczyć dwa trafienia. Wielu ekspertów śmiało mówić, że na ten moment razem z Virgilem Van Dijkiem stanowią najlepszą parę stoperów na świecie. Trudno nie zgodzić się z tą tezą ze względu na doświadczenie starszego Holendra i ówczesną formę de Ligt’a.

Matthijs ma za sobą fantastyczny sezon, zdobył z Ajaxem mistrzostwo Holandii oraz Puchar Holandii. Jednak to nie zdobycie tych trofeów sprawiło, że uważa go się za jednego z najlepszych stoperów na świecie. Jak dobrze wiemy klub z Amsterdamu swoje lata świetności ma dawno za sobą, a w czasach kiedy zespoły należą do bogatych inwestorów i ściągają najdroższych zawodników, klubowi z tak małego kraju trudno zbudować potężną drużynę. Władze drużyny wpadły na zupełnie nowy pomysł. Skład Ajaxu w poprzednim sezonie był mieszanką doświadczenia oraz młodości. Piłkarze tacy jak Tadic czy Blind mieli dawać drużynie dużo pewności i spokoju, natomiast najmłodsi mieli za zadanie przenosić swoją fantazję na boisko. Świetnie z tego zadania wywiązywali się chociażby Neres czy Frankie de Jong. Natomiast spoiwem tego zespołu stał się właśnie de Ligt. Szybko dorósł, nabrał powagi, a dzięki swojej pewności imponował każdemu. Był wzorem dla kolegów nie tylko na boisku, ale również w szatni.

Tegoroczna edycja Ligi Mistrzów stała na bardzo wysokim poziomie, wiele spotkań trzymało w napięciu do ostatniego gwizdka sędziego. Kibice zachwycali się nad wieloma zespołami, ale na szczególną uwagę zasługiwał Ajax, który doszedł, aż do półfinału Ligi Mistrzów, w którym musiał uznać wyższość Tottenhamu. Koguty drżały o awans aż do samego końca i dopiero w doliczonym czasie gry wyeliminowali drużynę z Amsterdamu. Matthijs de Ligt rozegrał wszystkie spotkania od deski do deski, był filarem obrony, ale w ważnych momentach potrafił zdobyć też bramki. W spotkaniu rewanżowym 1/4  finału trafił do siatki rywali, pieczętując wygraną i jednocześnie eliminując Starą Damę. Niestety w półfinale jego bramka nie pomogła awansować drużynie z Amsterdamu, ale mimo porażki cała piłkarska Europa podziwiała zawodników za wolę walki i wspaniały, dynamiczny futbol. Już po tym wyczynie było pewne, że Ajax nie utrzyma stopera w swoich szeregach i trafi on do jakiegoś europejskiego giganta.

Walkę o młodego Holendra wygrała drużyna z Turynu, która w minionym sezonie przekonała się na własnej skórze ile ten chłopak potrafi dać zespołowi. Juventus zapłacił za 19-letniego środkowego obrońcę 75 mln euro. Kwota transferu reprezentanta Holandii może jeszcze wzrosnąć o dodatkowe 10,5 mln euro płatne w bonusach. Niewątpliwie młody stoper będzie mógł nauczyć się bardzo wiele w zespole Starej Damy grając u boku takich zawodników jak Chiellini i Bonucci. Są oni światowej klasy piłkarzami, którzy wszelkie braki fizyczne potrafią zniwelować świetnym ustawieniem. Można by rzec, że Giorgio jest profesorem na swojej pozycji. Miejmy nadzieję, że młody Holender szybko zaaklimatyzuje się w nowym klubie i będziemy szybko mogli cieszyć się z jego gry na włoskich boiskach oraz w Lidze Mistrzów. Kto wie, może w tym roku uda mu się sięgnąć po puchar dla najlepszej drużyny w Europie?

Parę ciekawostek:

– W pierwszej reprezentacji Matthijs de Ligt zadebiutował 25 marca 2017 roku. Zagrał 45 minut w przegranym 2:0 meczu z Bułgarią.

– Matthijs de Ligt zadebiutował w Lidze Mistrzów 2 października 2018 roku w barwach Ajaxu. Jego drużyna zremisowała 1:1 z Bayernem.

– Na swojej pozycji tylko 1 piłkarz na świecie ma większą szacowaną wartość (Virgil van Dijk, dane z lipca 2019)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *